Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
GÜNEYSINIR TARİHİ ve Doğal YERLERİ
Tarih ve Doğa
2016-10-05 17:51

GÜNEYSINIR TARİHİ ve Doğal YERLERİ

Yerköprü Şelalesi (Göksu) :
Yerköprü (Göksu) Şelalesi ilçemiz hudutlarında olup şelalelere giden yol ilçemizden geçmektedir. Göksu Şelalesi bir doğa harikası olup görülmeye değer yerlendendir.
Şelale, Güneysınır ilçesine 45, Konya'ya ise 110 kilometre uzaklıktadır. 20 metre yükseklikten akan ve Akdeniz'e doğru süzülen muhteşem şelale görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahip.
Güvercinlik Mağarası : 
Güneysınır Güneybağ Mahallesinde bulunmaktadır. 1090 m. rakımda bulunan dikey mağara -130 metre derinlikte yer almaktadır. Mağaranın salon kısmı 346 metre uzunluğundadır. Mağara iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisi fosil özellik gösteren ve sırayla yaklaşık 40, 25, 20, 30 m'lik inişleri içeren dikey kısım; diğeri ise salon kısmıdır. -130 metrede yer alan dev salonun tabanı çamur ve yarasa gübresi ile kaplıdır. -130 m. inildikten sonra ulaşılan salonun; Avrupa ve Türkiye'de dikey mağaralarda bulunan en geniş salon olduğu belirtilmektedir.
Mağarada;  perde oluşumlar, bayrak ve duvar sarkıtları, mağara sütleri gibi çok çeşitli oluşuma rastlanmaktadır. Mağara Araştırma Derneği (MAD) tarafından araştırması yapılarak haritalanmıştır. Mağara profesyonel mağaracılar tarafından gezilebilmektedir.  
Güneysınır Alanözü Beldesinde Bin Yıllık Anıt Ağaç :
 
İlçeye bağlı Alanözü beldesinde tescilli bin yaşın üzerinde bir anıt ağaç (Ardıç Ağacı) bulunmaktadır. Güneysınır İlçesine bağlı Alanözü beldesinde buluna anıt ardıç ağacının çevresini 13 kişi kollarını tamamen açarak ancak dolaşabiliyor. Taç çevresi 52 metre olan ağacın boyu 13 metre olarak ölçüldü. Kök uzunluğu ise 800 metreye kadar ulaşıyor. Anıt Ağaç halen tüm gösterişiyle ayakta duruyor.
Ak Türbe : 
Güneysınır İlçesi Gürağaç Köyündedir.Selçuklular zamanında inşa edilmiş olup günümüze kadar ayakta kalmıştır. 2007 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restarasyonu yapılmıştır.

 

 

Akkışla Yaylası Piknik ve Mesire Alanı :
 Güneysınır ilçesi Güneybağ Mahallesine 3 km. uzaklıkta bulunan 15 hektarlık alan içerisinde kurulmuş olan Akkışla Yaylası Piknik ve Mesire Alanı; gür ardıç ve diken ağaçları, doğal su kaynakları, havası, sakin ve dinlendirici ortamı nedeniyle ile piknikçiler tarafından en çok tercih edilen piknik ve mesire alanıdır. Akkışla yaylası piknik ve mesire alanında; çeşmeler, WC, piknik ocakları, spor sahası bulunmaktadır.Kabakbaş Piknik Alanı :
 Güneysınır İlçesi Ağaçoba Köyünde bulunan Kabakbaş Piknik Alanı temiz havası, doğal su kaynakları, asfalt yolu ve görselliği ile piknikçiler tarafından en çok tercih edilen piknik alanlarından biridir. Kabakbaşta iki çeşme ve mescit bulunmaktadır. Yolu asfalttır.Güdelesin Höyüğü : 
Güneysınır ilçesinin 3 km. doğusundadır. Kuzey etkelerinde kalkolitik malzeme olduğu bildirilmektedir. Tepe kesiminde ise Helenistik-Roma çanak çömleklerine rastlanılmıştır. GGD-KKB yönündedir.Gavur Höyüğü : 
Güneysınır ilçe merkezinin 2 km. doğusunda yer almaktadır. 200 x 150 x 20 m. boyutlarındadır. İTÇ; MÖ 2. ve 1. binyıl;  Roma - Bizans dönemi çanak çömlekleri bulunmuştur. GD-KB yönündedirKızılöz Göleti :
 
Güneysınır İlçesi Kızılöz Köyünde bulunan Kızılöz Göleti.Mehmetali Göleti : 
Güneysınır İlçesi Mehmetali Köyünde bulunan Mehmetali Göleti


AYAS (AVCITEPE) CAMİİ:
1807 yılında yapılan cami tam 208 yıllık olup bir Osmanlı eseridir içindeki boya ile yapılan işçilik ve duvarlara yapılan hatat yazları ve süslemeler bölgede hiç bir camide yoktur


Bu haber 2771 kez okundu.


EV9dzn.gif

SON YORUMLAR

Güneysınır Haber © 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Guneysinirhaber bir Gençliğin Sesi Radyo ve Televizyon A.Ş Markasıdır.

Şafak Medya