Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Konya Metrosu İhalesi Neden Gizlendi?
Siyaset
2019-10-08 17:06

Konya Metrosu İhalesi Neden Gizlendi?

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman geçtiğimiz günlerde davet usulü yapılan, Türkiye'nin en yüksek ihale bedeline sahip olan Konya Metrosu ile alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdi.

 

İlk olarak 2004 Mahalli İdareler Seçiminde o zamanın Adalet ve Kalkınma Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akyürek ve daha sonra 2015 yılında dönemin Başbakanı ve Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu tarafından vadedilen Konya metrosu ile ilgili Konya halkı büyük bir beklenti içerisindeydi.
2015 yılında dönemin Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hilmi Bilgin tarafından Ekim 2015 yılında ihalesine çıkılacağını açıklanan Konya metrosu ile alakalı 2019 Mahalli İdareler seçiminden sonra Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Konya metrosu ile alakalı müjdeyi vermiş ki daha sonra eylül ayındaki Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı sırasında Uğur İbrahim Altay tarafından Metro ihalesini eylül ayı içerisinde çıkılacağını söylemişti. Bununla birlikte Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam 29 Eylül'de yapılan il divan toplantısında ihalenin hala nasıl niye çıkmadı ile alakalı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay soru yöneltmişti. Daha sonra 2 Ekim 2019 tarihinde Türkiye'nin en büyük davet usulü ihalesi olma özelliği taşıyan Konya metrosu ile alakalı 6 şirket davet edildiği bu şirketlerden 3 tanesi fiyat teklifi verdiği kamoyuna yansıdı. İşte bütün bunlarla ilgili Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman meclise soru önergesi verdi. Önergede Ulaştırma ve altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turha’a 3 soru soruldu. Sorulan sorular 1.Konya Metrosu İhalesi” hangi gerekçe ile kamuoyundan gizlenmiştir? 2. İhaleye kaç firma katılmıştır? 3. İhale için ayrılan bütçe ve ortaklara ödenmesi öngörülen ücretleri kapsayan detaylar halkın bilgisine sunulacak mı? 2004 yılından bugüne kadar Konya halkının büyük bir beklenti ile takip ettiği Konya metrosu ile alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a sorulan sorular cevap bekliyor.

Ka:merhabahaber


Bu haber 1235 kez okundu.


EV9dzn.gif

SON YORUMLAR

Güneysınır Haber © 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Guneysinirhaber bir Gençliğin Sesi Radyo ve Televizyon A.Ş Markasıdır.

Şafak Medya