Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KONYA ÇİFTÇİLERİ SU KUYUSU RUHSATI İSTİYOR.
Ekonomi
2016-11-23 11:58

KONYA ÇİFTÇİLERİ SU KUYUSU RUHSATI İSTİYOR.

Zincirli Mahallesi Muhtarı Sedreddin İriş ve Divanlar Mahallesi Muhtarı Ali Eken, Konyalı çiftçilerin yağış alamadıklarından dolayı zor durumda kaldıklarını belirterek, toplulaştırma yapılan bölgelerde yetkililerden, su kuyusu açmaları için çağrıda bulundu.

Karatay Zincirli Mahallesi Muhtarı Sedreddin İriş ve Divanlar Mahallesi Muhtarı Ali Eken, Konyalı çiftçilerin, bölgenin yağış alamamasından dolayı zor durumda kaldıklarını belirterek, yetkililerden su kuyusu açmaları için çağrıda bulundular. Konya Karatay Zincirli Mahallesi Muhtarı Sedreddin İriş, yaşadıkları kuraklık sıkıntısını şöyle dile getirdi: “Zincirli, Divanlar Çengilti, Acıdort bölgelerinde kuraklık sıkıntısı had safhada yaşıyoruz. Bölgemizin hem yağış almıyor hem de suyu olmayan bir bölge durum böyle olunca haliyle çiftçimiz çok mağdur oluyor. Bölgemizin, yer altı sularından faydalanması için su kuyu ruhsatlarının açılması veya alternatif sulama yöntemiyle sulanması gerekiyor. Bu taleplerimizi gerekli kurumlara ilettik ancak bir sonuç alamadık. Köylülerimizin sıkıntısı maksimum derecede giderilirse çok mutlu olacağız”

“RUHSATLI KUYU SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ”

Kuraklığını son üç yılda bölge insanın olumsuz etkilediğini ifade eden Konya Karatay Divanlar Mahallesi Muhtarı Ali Eken, “Yağışlar az, bölge kurak çiftçi mağdur. Bu bölgede geniş alanda toplulaştırma yapıldı. Eskiden tarlalarımız, 10 dekardan başlar en fazla 40 dekar olurdu. Şu anda tarlalarımız 200 dekara kadar çıktı. Kuyu maliyeti de yüksek olduğu için üstesinde gelmek zor oldu. Şu anda bölgemizde bir tane bile kaçak kuyu yok. Ankara’ya Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne gittik. AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da oradaydı. Taleplerimizi kendilerine ilettik ancak yer altı sularının çekildiği kuyu ruhsatlarının açamayacaklarını söylediler. Toplulaştırma olan yerlerde bize de bir kuyu vermeleri gerekiyor. Çevre köylerde bir kişinin 10 tane ruhsatlı kuyusu var. Bizim oralarının hakkı yeniliyor. En azında toplulaştırma olan yerlerde geçici de olsa ruhsatlı kuyu sahibi olmak istiyoruz” diye konuştu.

“ACİL ÇÖZÜM GEREKİYOR”

Bölge insanın sulu tarım yapmak istediğini belirten Muhtar Eken şunları söyledi: “Eğer göçü önleyip, kırsalda çiftçiyi kalkındıracaksak buralara acil bir çözüm bulmamız gerekiyor. Şu anda borç dert çiftçilerimizin büyük bir bölümü tarlasını bir şekilde ekti. Ancak yağışın olmamasından dolayı ekemeyenler de oldu. Çünkü veresiye tohum almak zorunda kalacaktı.

Bu sene en yoğun kuraklığı yaşıyoruz. Çiftçi mağdur, ya başka bir yerden kaynak aktarıp toplulaştırma olan yerlerde yer altı basınç sistemine geçilmesi lazım ya da su kuyusu ruhsatlarını açacaklar.”

Kaynak: (Melek Sarıtaş)

 


Bu haber 6749 kez okundu.


EV9dzn.gif

SON YORUMLAR

Güneysınır Haber © 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Guneysinirhaber bir Gençliğin Sesi Radyo ve Televizyon A.Ş Markasıdır.

Şafak Medya